Biznes, Finanse

Inwestowanie dywidendowe – najważniejsze informacje

Dywidendy to ważny element strategii wielu inwestorów, dzięki któremu można otrzymywać stałe zyski z giełdy. Jak wygląda inwestowanie w spółki dywidendowe i o czym warto wiedzieć?

Dywidenda – co to jest?

Zacznijmy od początku – dywidendy stanowią część zysku spółki, który jest wypłacany inwestorom. Jej dokładna wysokość jest zależna od postanowień podjętych w ramach zgromadzenia akcjonariuszy. W przypadku spółek akcyjnych zysk przypadający na jednego inwestora jest wyliczany po prostu według liczby posiadanych akcji. Z reguły dywidendy są wypłacane raz w roku, po zamknięciu roku obrotowego, choć niektóre firmy decydują się na częstszy podział zysków. Zasady dotyczące podatków i rozliczeń są praktycznie takie same, jak w przypadku przychodów z obrotu akcjami.

Jak to wygląda w praktyce? Kwota, którą można otrzymać, zależy bezpośrednio od liczby akcji i dywidendy przypadającej na jedną akcję. Jeżeli przykładowo mamy w swoim portfelu 100 akcji firmy XYZ, która wypłaca dywidendy w wysokości 2 zł na akcję, otrzymamy 200 zł. Nie jest to jedyny sposób – można spotkać się także z wypłatami w postaci samych akcji lub też innych aktywów, choć jest to znacznie rzadsze.

Które spółki wypłacają dywidendy?

Spółki wypłacające dywidendy można znaleźć na każdej giełdzie – zarówno np. na GPW, jak i największych rynkach, takich jak NYSE czy NASDAQ. Co ciekawe, gdy weźmiemy pod uwagę indeks S&P 500, który obejmuje 500 firm o największej kapitalizacji na amerykańskiej giełdzie, możemy zauważyć, że ponad 80% z nich oferuje dywidendy. W sieci można znaleźć wiele list, które zawierają spółki dywidendowe. W przypadku warszawskiej GPW jest to m.in. PZU, Dębica, KGHM czy Pekao.

Jak działa inwestowanie dywidendowe?

Podstawowe założenie tej strategii jest bardzo proste: mowa o inwestowaniu właśnie w akcje spółek, które wypłacają dywidendy. Aby znaleźć firmy tego typu z różnych krajów, inwestuj z Saxo – duński bank oferuje dostęp do ponad 50 światowych rynków. Jedną z najważniejszych zalet takiego podejścia jest możliwość uzyskania pasywnego dochodu bez żadnych dodatkowych działań – to dobry sposób, by stopniowo zwiększać swój kapitał.

Inwestowanie w spółki dywidendowe: plusy i minusy

Wśród zalet, oprócz pasywnego dochodu, warto wyróżnić też dość niski poziom ryzyka. Wiele spółek dywidendowych to firmy, które mają solidną pozycję na rynku i już od lat zapewniają inwestorom stałe przychody. Co więcej, sam fakt wypłaty dywidend jest motywacją zarówno dla firmy, jak i największych akcjonariuszy, by wspierać rozwój firmy i dbać o jej powodzenie nawet w trudnych okresach. Jeśli wybierzemy solidne spółki, możemy dodatkowo w ten sposób skutecznie zabezpieczyć się przed inflacją i wahaniami na rynku.

Nie można jednak pominąć także potencjalnych minusów takiej strategii. Inwestowanie dywidendowe wymaga przede wszystkim wzięcia pod uwagę długoterminowych zmian – jest to zatem rozwiązanie dla cierpliwych inwestorów. Stopa dywidendy wynosi przeważnie kilka procent, co może być słabszym wynikiem niż zysk z bezpośredniego zakupu akcji bardziej dynamicznych spółek. Przypominamy także, że każda inwestycja – nawet w spółki dywidendowe, które są uważane za stosunkowo bezpieczne – niesie za sobą ryzyko utraty swojego kapitału.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz