Czy przyjmowanie odżywek diety oraz peptyd jest bezpieczne?

Czym są suplementy? Są to ponadprogramowe substancje obejmujące mikro oraz makroelementy, witaminy – w postaci tabletek, kapsułek, płynów, rozpuszczalnych proszków, które zażywane w należytej, wskazanej ilości uzupełniają braki w stworzonym przez nas organizmie, utrzymując go w należytej kondycji. Kto powinien wzbogacić swoją dietę o suplementy? Z pewnością – osoby będące w okresie rekonwalescencji, jakie po dłuższej chorobie mają zaburzoną ilość mikroelementów. Spowodowane jest to też zażywaniem różnych lekarstw oraz stosowaniem rozmaitych terapii.

Osoby, które stosują diety odchudzające – jakakolwiek dieta odchudzająca eliminuje z posiłków miarodajne składniki pokarmowe, a tym samym zawarte w nich mikroelementy. Wypada je w następstwie tego uzupełnić suplementami. Atrakcyjną opcja są również ostatnio peptydy – więcej na SARM. Sportowcy też są w grupie zażywających pomocnicze substancje.

Rzecz jasna, nie ma mowy o tych dopingujących, lecz jedynie tych zaopatrujące naturalne braki mikroelementów spowodowane intensywnymi treningami. Wszyscy, jacy uczęszczają na siłownie – także powinni zażywać suplementy. Z reguły zażywanymi 'dziennymi’ suplementami są wapń, potas, magnez, fosfor, sód – czyli makroelementy, oraz żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, fluor – czyli mikroelementy. Do zwyczajnego funkcjonowania organizmu człowiek potrzebuje 46 mikro i makroelementów, z których 30 jest niezbędnych do życia.

Najatrakcyjniejsze są preparaty zawierające wszystkie powyższe detale w odpowiednich proporcjach. Wolno je zakupić w każdej aptece, choć nie są one lekarstwami. Jeżeli jednak nasze posiłki składają się z produktów wszystkich grup pokarmów, nie musimy suplementów przyjmować. Dla sportowców, jakich wysiłek pochłania wiele energii, odżywki wyglądają nieco inaczej. Preparaty ponadprogramowe to pomiędzy innymi – odżywki białkowe oraz węglowodanowe, kreatyna, aminokwasy, glutamina oraz substancje regenerujące stawy. Do tego jeszcze dochodzą mikro oraz makroelementy i witaminy. Suplementy są w takim razie nieodzowne do zażywania w wielu sytuacjach, jednakowoż decyzja o ich niezbędnej ilości ma być podjęta przez lekarza.