Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Istota psychoterapii w odtruwaniu alkoholowym i odwyku

Podstawową, z reguły stosowaną metodą w uzależnieniach, są środki farmakologiczne. Pomimo, że wyzwalanie z nałogu w rzeczywistości powinno opierać się w zasadzie na psychoterapii, w szeregu przypadków tę kwestię problemu lekceważy się, wierząc, iż praktyczną pomoc oraz ulgę przyniosą bezpośrednio stosowane leki. Osoby uzależnione przeważnie przekonane są o tym, że same dadzą sobie radę w tej nierównej walce.

Uważają, że podołają ciężkiemu procesowi abstynencji oraz wierzą, iż są na tyle silne, by zwyciężyć i w jakiejkolwiek chwili oznajmić sobie stop. Leczenie alkoholizmu podejmują praktycznie na własną rękę, wymuszając na medykach przepisanie środków, w jaki sposób leki antydepresyjne (np. SSRI).

Znaczące jest też odtruwanie – znacznie więcej na detoks alkoholowy. W rzeczywistości są to środki okolicznościowe, pomagają obronić abstynencję jedynie w przeciągu ich przyjmowania. Po odstawieniu takiego leku depresja, poczucie lęku i fizycznego uzależnienia w szeregu przypadków powracają ze zdwojoną siłą, powodując gwałtowniejszy nawrót choroby. Popularne są także środki wydłużające abstynencję oraz zmniejszające dawki spożycia alkoholu (np. akamprozad), te jednak również zalecane są tylko wspomagająco, przy leczeniu psychoterapeutycznym.

Należałoby dołączyć, iż do grup takich kierowane są nie tylko osoby uzależnione bezpośrednio, niemniej jednak niezwykle w szeregu przypadków także ich bliscy, rodziny jako osoby współuzależnione. Eliminowanie tendencji do trunków okazuje się być ściśle powiązane z leczeniem psychiki wszystkich osób istotnych dla alkoholika. Najczęściej okazuje się, iż działania podejmowane przez bliskich w odpowiedniej wierze.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY