Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Opał na zimę – na jakie rzeczy zwracać swoją uwagę

Wielu posiadaczy domów ma w nich piece, jakie przeznaczone są do spalania różnego rodzaju stałego opału. Najczęściej to jest drewno lub węgiel, ale rosnącym zainteresowaniem cieszy się też ekogroszek czy brykiet drzewny. Poszczególne rodzaje takiego opału różnią się jednak mocno od siebie, z tego też powodu przy wyborze należy na kilka istotnych rzeczy zwrócić swoją uwagę. W pierwszej kolejności opał, jaki będzie spalany, powinien posiadać wystarczającą opałową wartość.

Najlepiej parametr ten wygląda w przypadku węgla kamiennego, z kolei ogólna kaloryczność pelletu i drewna w dużym stopniu zależą od gatunku, z którego zostały zrobione. Bardzo ważne będzie także, żeby takie paliwo było wysuszone odpowiednio przed spalaniem. Jeżeli będzie ono miało dużą wilgotność, to nie tylko nie będzie ono w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości energii cieplnej, lecz podczas spalania wydzielać się też może dużo szkodliwych substancji. Dlatego jeżeli nawet wybierze się dobry jakościowo opał, to na poziom jego wilgotności także należy zwrócić uwagę.

Sporo osób za to zwraca dużą uwagę na kwestie ekonomiczne. Z reguły będzie tak, że materiały o największej kaloryczności są też najdroższe. Dlatego podczas zakupu nie należy patrzeć jedynie na cenę, lecz również na to, jak dużo opału trzeba będzie zużyć. W wielu przypadkach znacznie lepszą opcją będzie zakup naprawdę dobrego, ale nieco droższego węgla, niż taniego, kiepskiego drewna. Opał dobrze jest też kupować w hurtowniach, a takie można znaleźć na przykład po podaniu w wyszukiwarce hasła hurtowa sprzedaż ekogroszku i przeglądnięciu wyników.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY