Rozrywka i nauka – połącz to!

Zabawki przekazane dla najmłodszych dzieci, innymi słowy tych, które nie mają za sobą jeszcze pierwszego roczku, powinny być wykonane ze szczególną dbałością o ich bezpieczeństwo. Gruntownie nieakceptowalne są więc małe szczegóły, jakie dziecko ma okazję przypadkiem połknąć. Dlatego należy wykluczać drobne klocki, zabawki z jajka niespodzianki oraz inne tego rodzaju przedmioty, ponieważ łatwo się nimi zakrztusić. Dzieci w ciągu pierwszego roku ząbkują, w następstwie tego naturalne jest, iż zabawki lądują w buzi.

Produkowane są wyjątkowe gryzaki gumowe, przeznaczone właśnie na okres ząbkowania. Inne zabawki muszą mieć taką fakturę i kształt, by nie pokaleczyć dziąseł podczas gryzienia. Tak samo z ostrością oraz długością: wszystko co może zostać włożone przez przypadek do oka, ucha, powinno być odstawione do czasu, aż dziecko podrośnie. Albowiem cera jest szczególnie wrażliwa w tym czasie, zaleca się zabawki posiadające atesty alergiczne. Nie ulega wątpliwości, ze porządniej wydać odrobinę więcej, ale na sprawdzoną zabawkę czy tablice manipulacyjne, niż na tani bubel z targu, który może być dla dziecka szkodliwy. Wolno dopuścić trochę mniejsze zabawki aniżeli te, które pojawiały się do tej pory.

Bo jest to okres pierwszych prób mowy i poznawania coraz większej ilości bodźców dźwiękowych, należałoby zainwestować w zabawki interaktywne. Najpoprawniej jeśli w jakiś sposób angażują dziecko. Z reguły w tym wieku posiada ono już umiejętność chodzenia i ćwiczy chwytliwość dłoni i refleks. W następstwie tego wszystkie zabawki wyrzucające piłki, lub takie, które wymagają bardziej precyzyjnego trafienia w odpowiedni przycisk będą doskonałe. Dziecko powoli poznaje otaczający świat.

Sprawdzają się wtedy wprowadzane po raz pierwszy książeczki obrazkowe. Należałoby przeglądać je wspólnie z dzieckiem oraz czytać głośno nazwy. Dotyczy to też bajek, które pomagają dziecku poznawać mowę. Ciekawym urozmaiceniem są także zabawki imitujące odgłosy zwierząt, niejednokrotnie uwzględnione w dziecięcych syntezatorach i nieraz wmontowane jako głośnik maskotki. Klocki znacznych rozmiarów też będą odpowiednie w tym wieku, najważniejsze jest wcześniejsze sprawdzenie ich małych detalów.