Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Tradycje Bożonarodzeniowe – dlaczego dzielimy się opłatkami

Okres Bożego Narodzenia to mnóstwo zwyczajów i tradycji, które są z nami od lat. Wiele osób nie wyobraża sobie wigilii bez łamania się opłatkami, i rzeczywiście we wszystkich domach te białe kawałeczki chleba po prostu są. Bowiem opłatki to nic innego jak woda wymieszana z mąką, a później wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a spożywanie go rozpoczęło się już w początkowym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek stał się symbolem duchowej komunii, zabierać go też zaczęto dla osób, jakie nie mogły z różnych przyczyn uczestniczyć w nabożeństwie.

Z upływem lat stał się też symbolem wigilijnego pojednania, co ciekawe nie jedynie w naszym kraju, ale też innych. Zwyczaj łamania się opłatkiem jest bowiem praktykowany również we Włoszech, na Słowacji czy w Czechach. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, bowiem składają się one wyłącznie z dwóch składników, to znaczy wody i mąki.

Po dobrym wymieszaniu taka masa prasowana jest następnie na cieniutkie płaty i przez kilka minut pieczona w piecu. Następnie płaty te są cięte, pakowane i przesyłane do sklepów i kościołów. Tradycyjne opłatki produkcja opłatków są w białym kolorze, i właśnie takie goszczą na wigilijnych stołach, lecz można też dostać kolorowe, przeznaczone dla zwierząt. Często tłoczy się na opłatkach różnego rodzaju motywy, wykonuje się to za pomocą specjalnych pras. Motywy te mają najczęściej charakter religijny, lecz też spotyka się motywy świeckie, takie jak zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY